Lidé a zvyky

Obyvatelé Kajmanských ostrovů tvoří širokou škálu etnik. Najdeme zde potomky Jamajčanů, Evropanů, Afričanů či Američanů. Místní obyvatelstvo je přátelské a vlídné, lidé si zde s Vámi rádi popovídají a podělí se o své životní zážitky. V současné době čelí země nemalému přívalu dělníků z desítek zemí celého světa. Stav na ostrovech dosáhl dokonce takového bodu, že Kajmaňané tvoří ve vlastní zemi minoritu. Tradice a zvyky tohoto národa jsou tak v ohrožení, udržením a rozvojem kulturních tradic a zvyků původních obyvatel se v posledních letech zabývá státní organizace Cayman National Cultural Foundation.

Zábavu a tanec mají Kajmaňané, stejně jako ostatní obyvatelé Karibiku, v krvi. Důkazem toho budiž velké množství karnevalů, které se zde pořádají. Deset dní dlouhé oslavy, nazvané Pirátský týden, jsou největším svátkem na ostrovech. Konají se koncem října a to na všech třech ostrovech současně. Centrem hlavního dění bývá George Town, ale slavnostmi žije i zbytek ostrova. Tancování na ulici za rytmu jazzu či reggae se zkrátka nevyhne žádnému místu. Pirátský týden je ideálním zejména pro rodiny s dětmi, které ocení věrohodné rekonstrukce pirátských přepadení z moře. Festival dále nabízí různé soutěže masek či sportu, pestrobarevné průvody a jiné kostýmní akce. Není neobvyklé, že se zábava, v podobě tance a hudby, protáhne do brzkých ranních hodin.

Kajmanské ostrovy - Grand Cayman
Kajmanské ostrovy - Grand Cayman

Začátkem května na ostrovy dorazí každoroční karneval Batabano, který byl poprvé pořádán v roce 1984. Po dobu čtyř dnů ostrov Grand Cayman ovládne rytmus hudby v podobě živých vystoupení karibských hudebních skupin. Ulicemi měst projíždějí vozy s umělci a procházejí průvody v maskách, stánky lemující ulice přímo vybízejí k ochutnávce některé z Karibských specialit.

Festival Mardi Gras, masopustní úterý, je dalším ze svátků plných barev, hudby a tance. Svátek je každoročně pořádán na ostrově Little Cayman. Tento festival zde sice ani zdaleka nedosahuje takových gigantických rozměrů, jako ve světových metropolích, ale o to je záživnější. Počet účastníků je totiž vyšší než počet přihlížejících. Ti si tak lépe mohou vychutnat tuto přehlídku masek a fantazie (to i díky tomu, že tady se mezi aktéry může přidat každý, na rozdíl od karnevalu v Brazíli, kdo má masku).